Yandex Go Ўзбекистонда юридик шахсни рўйхатдан ўтказди. Бу Ўзбекистон ҳукумати агар хизмат мамлакат солиқ резиденти бўлмаса ва солиқ тўлашни бошламаса, унинг фаолияти тўхтатилишини айтганидан кейин содир бўлди.
Маълумотларга кўра, Yandex Go ахборот хизмати Ўзбекистонда 1 декабргача маҳаллийлаштирилади. “Бу хизмат маҳаллий компаниядан тегишли солиқлар тўланган ҳолда тақдим этилишини англатади”, деб изоҳлаган хизматнинг МДҲ бўйича топ-менежери Кирилл Свинцов.
Компания Ўзбекистон ҳукумати билан йўловчи ташишни фискаллаштириш бўйича мулоқот олиб бормоқда, деди Свинцов. Унинг сўзларига кўра, Yandex Go бу соҳада маҳаллий солиқ қўмитаси билан ҳамкорлик қилишни бошлаган мамлакатдаги биринчи платформадир. Компания ва қўмита “ақл бовар қиладиган вақт ичида вазифани биргаликда амалга оширишни мўлжалламоқда”, дея қўшимча қилган Свинцов.
Октябр бошида Ўзбекистон Солиқ қўмитаси Yandex Go компаниясига эгалик қилувчи Нидерландиянинг Ridetech International  компаниясидан икки ой муддатда ўз фаолиятини мамлакат қонунчилигига мувофиқлаштириш, жумладан, солиқ резиденти сифатида рўйхатдан ўтиш ва солиқларни тўлашни талаб қилган эди. Шунингдек, мамлакат ҳукумати Ўзбекистон солиқ органлари ахборот тизими билан интеграцияни таъминлаш ва мижозларга автоматик тарзда шакллантириладиган фискал квитанцияни тақдим этишни талаб қилди. Акс ҳолда Yandex Go Ўзбекистонда блокланади.
Yandex Go Ўзбекистонда 2018 йилда ишлай бошлаган. Хизмат эндиликда мамлакатнинг йирик шаҳарлари, жумладан, Тошкент, Фарғона, Андижон, Самарқанд ва Бухорода ҳам мавжуд.

Yandex Go зарегистрировал юрлицо в Узбекистане. Это произошло после того, как власти Узбекистана пригрозили сервису блокировкой, если он не станет налоговым резидентом страны и не начнет платить налоги.
По сведениям, информационный сервис Yandex Go будет локализован на территории Узбекистана до 1 декабря. «Это означает, что сервис будет предоставляться от местной компании с уплатой применимых налогов», — пояснил руководитель сервиса по СНГ Кирилл Свинцов.
Компания ведет диалог с властями Узбекистана по поводу фискализации перевозок пассажиров, сказал Свинцов. По его словам, Yandex Go — первая платформа в стране, которая начала сотрудничать с местным налоговым комитетом по этому направлению. Компания и комитет рассчитывают «совместно реализовать задачу в разумные сроки», добавил Свинцов.
Ранее в октябре налоговый комитет Узбекистана потребовал от нидерландской Ridetech International, владеющей Yandex Go, привести деятельность в соответствие с законодательством страны в течение двух месяцев, в том числе — зарегистрироваться в качестве налогового резидента и платить налоги. Власти страны также потребовали обеспечить интеграцию с информационной системой налоговых органов Узбекистана и предоставлять клиентам автоматически формируемый фискальный чек. В противном случае Yandex Go в Узбекистане грозила бы блокировка.
Yandex Go начал работать в Узбекистане в 2018 году. Сейчас сервис доступен в крупнейших городах страны, в том числе в Ташкенте, Фергане, Андижане, Самарканде и Бухаре.