Жорий йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистонга 50 минг нафардан ортиқ Россия фуқароси кириб келган, бу ўтган йилнинг шу даврига нисюатан уч баробар кўпдир.
Йил бошидан буён Россия Украина ҳудудида махсус ҳарбий операцияни бошлаганидан сўнг собиқ СССР мамлакатларига , жумладан, Ўзбекистонга боришни хоҳловчи россияликлар оқими сезиларли даражада ошди. Россия фуқароларининг жанубий республикага қизиқиши, айниқса қисман сафарбарлик бошланганидан кейин аниқ намоён бўлди. Россиянинг эркаклари том маънода Ўзбекистоннинг турли шаҳарларига “югуриб” кела бошлашди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистонга 50 минг нафардан ортиқ Россия фуқароси кириб келган, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан уч баробар кўпдир.
Октябрь ойи бошига қадар қанча россиялик Ўзбекистон шаҳарларига кириб келганини  айтиш қийин.
Ваҳоланки, атрофингизга қарасангиз, “ўзбек бўлмаган” шахслар Тошкент ва Самарқандда кўпайиб боришмоқда.
Икки тўлқин мигрантлари
Умуман олганда. Россиядан келаётган миграция оқимининг икки тўлқини ўртасида сезиларли фарқ бор. Февраль-март ойларида россияликлар асосан сиёсий, психологик ва ҳатто эстетик сабабларга кўра ҳаракат қиилишди. Яъни кўпроқ иккиланаётган, яшаш учун рухсатномаси ёки чет элда ишлаган одамлар Россияни тарк этишди. Бу оқим асосан ихтиёрий эди, дейиш мумкин. Ҳозир эса мигрантларнинг сафи турлича, чунки кўчиб кетишларнинг асосий сабаби – Россиядаги ҳарбий сафарбарлик бўляпти.
Кузда Ўзбекистонга Россиядан келганларнинг аксарияти ўз ватанларига  анчагина боғлиқ шахслар. Улар вазият сабабли Ватанга боғлиқ илдизларини узиб, бошқа жойга кўчишга мажбур бўлишяпти. Россияда уларнинг оиласи, бизнеси, кўчмас  мулки, автомобиллари қоляпти.
Бир ойгина аввал ўзига тўқ бу одамлар ҳаётларидан мамнун бўлиб яшашаётганди. Улар ўз жойларидан қаергадир кўчиб ўтишлари, жумладан Ўзбекистонга кетишларини ўйлаб ҳам кўришмаганди.
Бу меҳнат миграцияси эмас, узоқ муддатли таътил ёки хизмат сафари эмас. Қочоқлик ҳам эмас, лекин шунга жуда яқин ҳолат.
Ўзбекистондаги руслар ҳамюртлари билан мулоқотда бўлишга, бирлашишга, телеграмда чатлар ташкил этишга ҳаракат қилмоқда. Октябрь ойи бошида Самарқандда кўчиб келганларнинг йиғилиши бўлиб ўтди ва унда долзарб муаммолар муҳокама қилинди.
“Олтин уйлар”
Баъзилар хотинлари,  фарзандлари билан кўчиб келишган, улар  Ўзбекистонда хизмат мавқеларини кўтариб, “карьера” қилиш ҳақида жиддий ўйлашяпти.
Ишни уй-жой масаласидан бошлаш керак, бу эса жиддий муаммо эканлиги маълум бўлди.
Ўзбекистон шаҳарларида бугун ижара нархлари космик даражага кўтарилди. Бунда россияликларнинг ҳам айби бор, улар чатларда очиқдан – очиқ Самарқандда “Москва нархлари бўйича” хонадонларни 500-700 долларга ижарага олишга тайёр эканликларини ёзмоқдалар.
Бундай чатларда “хрушевка” уйларини 200 долларга ижарага бераётган оддий ўзбекистонликлар йўқ, лекин бошқаларнинг ташвишидан пул ишлаётган виждонсиз риелторлар эса кўп.
Натижада, россияликлар катта пул эвазига хонадонларни ижарага олишади ва бошқа меҳмонларга  “Ҳамма жойда шунақа” ва “бу нормал ҳолат” деб айтишади.
Самарқанддаги “хрушевка”нинг эгаси энди ўз хонадонини 350 долларга ижарага таклиф қилмоқда. Бундан ташқари махсус ҳарбий операция тугагунга қадар у уйини ижарага беролмаслиги ҳам мумкин. Чунки риелторлар улардан фаолроқ ишлайдилар ва Ўзбекистонда воситачиларсиз уй-жойни ижарага олиш хавфли эканлиги ҳақида маълумотлар тарқатадилар. Маҳаллий ижарачилар учун эса бу нархлар жуда қимматлик қилади. Шу билан бирга, хонадон нархининг қисқа муддатли ўсиши ўзининг афзалликларига эга. Аксарият россияликлар қулай шароитларда яшашни хоҳлашади, масалан Самарқандда улар учун сув, газ, элект энергияси, интернет ва иссиқлик таъминоти кечаю кундуз мавжудлиги жуда муҳим. Лекин шаҳарда бундай қулайликлар мунтазам мавжуд, деб бўлмайди
Хорижликларга хонадонни қимматга ижарага бериш истаги уни тартибга солиш, керакли техникани сотиб олишга ундайди. Демак, бугунги ижарачилар кўчиб кетишиб, нархлар пасайганда, маҳаллий ижарачилар ва сайёҳлар сифатли уй-жойларни танлаш имконига эга бўладилар.
Уй-жой муаммоси ҳал қилингач, кўчиб келганлар иш топиш ҳақида ўйлашлари керак. Уларнинг аксариятига Ўзбекистонда яшашни давом эттиришлари учун ишлашлари ва пул топишлари зарур бўлади. Буни Ўзбекистондаги ҳаётни кузатаётган русларнинг ўзлари айтишмоқда.
Москва вилоятидан келган маркетолог Денис (исми ўзгартирилган) Ўзбекистонни вақтинчалик транзит пункти деб ҳисоблаганди, бироқ ҳозир Самарқандда қолишни ўйлаяпти.
Ўзбекистонга 27 сентябрда учиб келдим. Чиптани 2000 долларга сотиб олдим. Уйда аёлим ва икки нафар фарзандим қолган. Мен Черногорияга кетишни режалаштиргандим, лекин кутилмаганда Ўзбекистонда иш вариантлари пайдо бўлди. Иш берувчи билан келишиб олсам, оиламни ҳам олиб келаман. Ҳозир ижарага уй қидиряпман”.
Москвалик интернет тизими администратори Антон ҳам Ўзбекистонда “карьера”  қилмоқчи.
Самарқандга 22 сентябрь куни учиб келдим. 1000 долларга чипта сотиб олгандим. Ижарага хонадон олдим. Уй эгасидан жуда омадим чопди – келган кунимданоқ у мени оталиққа олди. Менга мазали палов тайёрлаб берди. Касбим камёб бўлгани учун Ўзбекистонда яхши иш топишимга ишонаман”.
Хабаровсклик ўқитувчи Константин аллақачон Туркияга чипта сотиб олган, лекин у Ўзбекистонни ёқтириб қолди.
“24 сентябрь куни чақирув қоғози келди. Лекин уни шахсан қўлимга топширишмади. Рафиқам билан, у ҳам ўқитувчи, зудлик билан кетишимиз керак деган қарорга келдик. Душанбега чипта сотиб олдик. Ўзбекистон билан чегарада самарқандлик бир қизни учратиб қолдим. Унинг оиласи бизга бошпана берди, Истанбулга чипта олишга ёрдам берди. Шунингдек, улар Бухоро ва Хивага саёҳат уюштириб беришди.
Туркияга учиб кетишдан олдин бу мамлакат билан танишишга вақтимиз бор. Ўзбекистонда ўқитувчилар керакми? Самарқандда бизга яхши иш ўринлари чиқса, албатта таклифни кўриб чиқамиз ва ишга келамиз”.
Бироқ Ўзбекистонга келганларнинг ҳаммаси ҳам яхши кайфиятда эмас. Масалан, тадбиркор Андрейнинг ҳис-туйғулари ҳали чалкаш.
“Москвада бизнесим қолди. Хавотирдаман. Кейинчалик нима қилишимни ҳам билмайман. 26 сентябрь куни бир дўстим билан учиб келгандик. Меҳмонхонадан деярли чиқмадик. Ҳатто Самарқандни ҳам тайинли кўрмадик. Ўзбекистонда қоламизми ёки бошқа жойга кетамизми, ҳали бир қарорга келганим йўқ.”
Янги Ўзбекистон тараққиётга  ёрдам
Телеграмда мигрантлар ўз резюмеларини эълон қиладиган махсус каналлар яратилди. Уларнинг фикрича, Ўзбекистонга келганлар оддий сайёҳлар эмас. Машҳур “айти”чилардан ташқари юқори малакали врачлар ва ўқитувчилар, тажрибали маркетологлар, таҳлилчилар, муҳандислар, юристлар ва бутун бир йўналиш директорлари Ўзбекистонда ишлашга тайёр.  Синалган кадрлар даромадлари паст бўлсада, ишлашга тайёр. Масалан, Россияда 3000 долар маош олишга ўрганган “IT”чилар бу ерда 1000-1500 долларга ишлашга рози.
Умуман олганда,   россияликлар  Ўзбекистонда 1000 доллар иш ҳақи олишга мўлжал қиляпти. Кўпчилик шифокорлар, муҳандислар ва бошқа мутахассислар ҳам шундай маошга умид боғлаяпти.
Ўзбекистон буюк саркарда Амир Темур ва унинг авлодлари турли мамлакатлардан ҳунармандлар, олимларни пойтахтга олиб келганидан фахрланади. Темурийлар Ренесанс даври (Шарқий Уйғониш даври), унинг меъморчилиги ва фалсафасининг шаклланишига ҳам  пойтахтга олиб келинган устаю олимлар катта таъсир кўрсатишган. Улар Марказий Осиё тарихида абадий из қолдирганлар.
Энди Янги Ўзбекистонда Учинчи Ренесанс даври ҳақида сўз кетаётганда хорижлик мутахассилардан Ватан равнақи учун фойдаланиш имконияти яратиляпти.
Ҳозир узоқдан мутахассисларни олиб келишга ҳожат йўқ, бу одамлар аллақачон мамлакатда. Улар меҳмондўст Ўзбекистон тараққиётига ўз меҳнатлари билан миннатдочилик билдиришга, билим ва тажриба алмашишга тайёр.
Шуни ҳам унутмаслигимиз керакки, бу мутахассислар Ўзбекистонда доимий яшамайдилар, шундай экан уларнинг тажрибаларидан фойдаланиб қолиш керак.

За первый квартал текущего года в Узбекистан въехало свыше 50 тысяч граждан России, что в три раза превышает показатели аналогичного периода прошлого года.
С начала года, после начала РФ специальной военной операции на территории Украины, поток россиян, желающих посетить страны бывшего СССР, в том числе и Узбекистан, вырос в разы. Особенно явственно проявился интерес граждан России к южной республике после начала в России частичной мобилизации. Обладатели российских паспортов мужского пола буквально рванули в разные города Узбекистана.
Только за первый квартал текущего года в Узбекистан въехало свыше 50 тысяч граждан России, что в три раза превышает показатели аналогичного периода прошлого года. Сколько россиян оказалось в узбекских городах к началу октября, сказать невозможно — официальные данные не публиковались. Однако визуально «неузбекистанцев», например, в Ташкенте и Самарканде с каждым днем становится все больше.
Разные мигранты
Вообще, между двумя волнами миграции из РФ – существенная разница. В феврале-марте россияне переезжали больше по политическим, психологическим или даже эстетическим причинам. То есть, в основном уезжали «колеблющиеся» и люди, у которых было ВНЖ или гражданство других стран, друзья или работа за границей. То есть, отчасти отток был добровольный. Сейчас состав мигрантов более разношерстный, поскольку, как говорят сами релоканты, вопрос с мобилизацией в РФ — «экзистенциальный».
Осенью в Узбекистан из России приехали люди, у которых связь с родиной гораздо крепче, нежели у тех, кто уезжал весной. Россияне вновь бежали куда глаза глядят, отрываясь от своих корней. У вынужденных релокантов в России остаются семьи, работа, бизнес, недвижимость, автомобили. По большей части это вполне реализовавшиеся и еще месяц назад вполне удовлетворенные жизнью на родине граждане. Они не рассматривали возможность переезда в принципе, а уж тем более релокацию в Узбекистан.
Это не «колбасная» и не трудовая миграция, не длительный отпуск или командировка. Еще не беженство, но очень похоже.
Россияне в Узбекистане стараются организовываться, создают чаты в Telegram, где обмениваются информацией, делятся опытом, общаются. В начале октября в Самарканде прошла встреча релокантов, где они обсуждали насущные проблемы.
«Золотые хаты»
Некоторые релоканты приехали с женами и детьми, и на полном серьезе рассматривают возможность построения карьеры в Узбекистане. Начинать надо с жилья, а это, выяснилось, серьезнейшая проблема. Цены на аренду в городах Узбекистана нынче космические. В этом есть вина и россиян, которые сами открыто пишут в чатах, что готовы снимать квартиры в Самарканде «на московских условиях» — по $500-$700.
Понятно, что в подобных чатах нет обычных узбекистанцев, которые решили сдать «бабушкину хрущевку» за $200, а вот недобросовестных риелторов, которые навариваются на чужом горе – предостаточно.
В итоге россияне снимают квартиры за огромные деньги и рассказывают остальным приезжим, что «так везде» и «это нормально».
Обладатель «бабушкиной хрущевки» в Самарканде теперь предлагает снять у него квартиру никак не меньше, чем за $350. Также понятно, что, скорее всего, ничего он не сдаст вплоть до окончания СВО, так как риелторы работают гораздо активнее и вбрасывают инфу, что снимать жилье без посредников в Узбекистане опасно. Для местных же арендаторов цена слишком высока.
В то же время, в краткосрочном всплеске рост цен на квартиры есть и свои плюсы. Большинство россиян желают жить в комфортных условиях, коими в Самарканде, например, считается круглосуточное наличие воды, газа, света, интернет и отопление. С этим в городе, действительно, нестабильно. Желание дорого сдать жилье иностранцам мотивирует владельцев недвижимости приводить квартиры в порядок, докупать оборудование. Так что, когда цены рухнут, большинство релокантов разъедется, местные арендаторы и туристы получат достойный выбор качественного жилья за адекватные деньги.
Так или иначе, решив вопрос с жильем, релокантам приходится задумываться о работе. Для большинства из них возможность работать и зарабатывать – важнейшее условие для продолжения жизни в Узбекистане. Об этом говорят и сами россияне, для которых Узбекистан стал настоящим открытием.
Маркетолог из Подмосковья Денис (здесь и далее имена изменены) рассматривал Узбекистан как транзитную точку, но уже задумывается о том, что бы остаться в Самарканде.
«Прилетел 27 сентября. Билет купил за $2000. Дома остались жена и двое детей. Планировал, что уеду в Черногорию, но неожиданно в Узбекистане появились кое-какие варианты по работе. Если договорюсь с заказчиками, останусь в Самарканде и перевезу семью. Уже подыскиваю квартиру».
Сетевой администратор из Москвы Антон также собирается строить карьеру в Узбекистане.
«Прилетел в Самарканд 22 сентября. Купил билет за $1000. Снял квартиру. Мне повезло с хозяйкой – взяла надо мной шефство. Кормит пловом. Профессия у меня достаточно редкая, потому практически уверен, что найду хорошую работу в Узбекистане».
Учитель из Хабаровска Константин уже купил билеты в Турцию, но в Узбекистан влюбился.
«24 сентября пришла повестка. Но в руки мне ее не вручали. С женой, она тоже учитель, решили, что нужно срочно уезжать. Купили билет до Душанбе. На границе с Узбекистаном познакомились с девушкой из Самарканда. В итоге ее семья приютила нас, помогла купить билеты в Стамбул, а еще организовала поездку в Бухару и Хиву. Так что до отлета в Турцию мы еще успеем посмотреть страну. В Узбекистане нужны учителя? Не знал. Учту. Если в Самарканде появятся хорошие вакансии, обязательно рассмотрим и приедем работать».
Однако позитивное настроение далеко не у всех. Например, у бизнесмена из Москвы Андрея чувства смешанные.
«В Москве остался бизнес. Переживаю. Даже не знаю, что делать дальше. Прилетели с другом 26 сентября. Из отеля почти не выходим. Даже Самарканд толком не смотрели. Останемся и в Узбекистане или поедем дальше? Понятия не имею».
Помощь с Ренессансом
В Telegram созданы специализированные каналы, в которых мигранты публикуют свои резюме. Судя по ним, в Узбекистан приехали далеко не простые «туристы из Тагила». Помимо пресловутых крутых айтишников работать в Узбекистане готовы высококвалифицированные врачи и учителя, опытные маркетологи, аналитики, инженеры, юристы и даже директора целых направлений. Кадры отборные, иногда уникальные, при этом, готовые на серьезное снижение дохода. Так, айтишники, привыкшие в России к зарплате в $3000 согласны работать за $1000-$1500.
Вообще, по всей видимости, $1000 — самая популярная и адекватно минимальная сумма для россиян, которую они готовы получать за свои услуги в Узбекистане. Примерно на такой заработок рассчитывает большинство врачей, инженеров и других спецов.
В Узбекистане гордятся тем, что великий военачальник Амир Темур, а также его потомки свозили в столицу мастеров и ученых из разных стран. Эти «варяги» также оказали огромное влияние на становление Тимуридского Ренессанса (Восточного Ренессанса), его архитектуру и философию. Внесли свой вклад и навсегда оставили свой след в истории Центральной Азии и всего мира.
Сейчас у Узбекистана, у Нового Узбекистана, где рассуждают об эпохе Третьего Ренессанса, видимо, также появляется возможность использовать иностранных специалистов во благо родины. При этом, и везти никого уже не надо, эти люди уже в стране, а многие из них готовы отблагодарить Узбекистан за гостеприимство своим вкладом в развитие страны, поделиться знаниями и опытом.