Ишчи гуруҳнинг изчил фаолияти туфайли кейинги йилларда совет даврида қатағон қилинган 616 нафар ватандошимиз оқланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 8 октябрдаги “Қатағон қурбонларининг меросини янада чуқур ўрганиш ва улар хотирасини абадийлаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармойиши ижросини таъминлаш мақсадида қатағон қурбонларининг меросини янада чуқур ўрганиш, улар хотирасини тиклаш ишларини ташкил этиш ва мувофиқлаштириш бўйича Республика ишчи гуруҳи ташкил этилган. Гуруҳ қатағон қурбонларининг номларини тиклаш ва хотирасини абадийлаштириш бўйича
илмий-тадқиқот ишларини амалга ошириш жараёнида аниқланган, айрим сабабларга кўра реабилитация қилинмаган қатағон қурбонлари номларини оқлаш юзасидан бир қатор ишларни амалга оширди.
Ишчи гуруҳнинг изчил фаолияти, кўламли саъй-ҳаракати туфайли кейинги йилларда совет даврида қатағон қилинган 616 нафар ватандошимиз реабилитация қилиниб, оқланди.
Олий суд Учлик Кенгашининг махсус йиғилиш қарорларига кўра 1929-1931 йилларда ҳозирги Қорақалпоғистон Республикаси, Сурхондарё, Навоий, Самарқанд ва Қашқадарё вилоятлари ҳудудларида «босмачилик» ҳаракатига аъзо бўлиб, совет ҳукуматига қарши қуролли қўзғолон кўтаришда айбланган 240 нафар ўзбек, тожик, қозоқ ва қорақалпоқ миллатига мансуб Ўзбекистон ССР ва Қозоғистон ССР фуқароларига оид 5 та жиноят иши ўрганиб чиқилди.
2023 йил 24 август куни очиқ суд мажлисларида ушбу илтимосномалар ва протестлар кўриб чиқилиб, қаноатлантирилди ҳамда Жиноят-процессуал кодексининг 83-моддасига асосан жами 240 нафар шахсга нисбатан Олий суд Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати апелляция инстанциясининг оқлов ҳукми чиқарилди.

Благодаря последовательной работе рабочей группы в последние годы были оправданы 616 наших соотечественников, репрессированных в советское время.
В целях обеспечения реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2020 года «О дальнейшем изучении наследия жертв репрессий и дополнительных мерах по увековечению их памяти» создана Республиканская рабочая группа по организации и координации Установлено дальнейшее изучение наследия жертв репрессий и восстановление их в памяти народа. Группа провела ряд работ, связанных с восстановлением имен жертв репрессий, которые были выявлены в ходе осуществления научно-исследовательской работы и не были реабилитированы по каким-либо причинам.
Благодаря последовательной работе и масштабным усилиям рабочей группы реабилитированы и оправданы 616 соотечественников, репрессированных в советское время.
240 узбеков, таджиков, казахов и каракалпаков были обвинены в членстве в движении «басмачества»  на территории нынешней Республики Каракалпакстан, Сурхандарьинской, Навоийской, Самаркандской и Кашкадарьинской областях в 1929-1931 годах и в подстрекательстве к вооруженному восстанию против советской власти. Расследовано 5 уголовных дел в отношении граждан Узбекской ССР и Казахской ССР.
24 августа 2023 года в открытых судебных заседаниях данные ходатайства и протесты были рассмотрены и удовлетворены, а в соответствии со статьей 83 Уголовно-процессуального кодекса апелляционным органом Уголовной коллегии Верховного суда вынесены оправдательные приговоры в отношении 240 лиц.
Справедливость восторжествовала, имена наших отважных предков, боровшихся за независимость, восстановлены.