Тошкентда бир фуқарони Жанубий Кореяга ўқишга юборишга ваъда қилган фирибгар ушланди, деб хабар беради Бош Прокуратура қошидаги Департамент матбуот хизмати.
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Учтепа тумани бўлими томонидан ДХХ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, “P.C.” МЧЖ раҳбари Д.У. (муқаддам фирибгарлик жинояти учун судланган) фуқаро А.А.нинг ишончига кириб, унинг акаси М.А.ни 10 000 АҚШ доллари эвазига ушбу МЧЖ орқали Жанубий Корея давлатига малака оширишга юбориш учун виза ҳужжатларини тайёрлаб беришини айтиб, олдиндан 4 000 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят Кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Пойман мошенник, обещавший отправить в Южную Корею на обучение — сообщает пресс-служба Департамента при Генеральной Прокуратуре.
Сотрудниками Учтепинского районного Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре, совместно с сотрудниками СГБ, было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан руководитель ООО «Р.С.» Д.У., ранее судимый за мошенничество, в момент получения аванса, в размере 4 тысяч долларов США.
Установлено, что задержанный вошёл в доверие к другому гражданину и обещал помочь ему с отправкой его брата на обучение в Южную Корею. За свои услуги он попросил 10 тысяч долларов США.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 168 – “Мошенничество” Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.