“Золотая Корона” пул ўтказмалари тизими DDoS ҳужумига учраган. Экспертларнинг фикрича, бунинг учун жавобгарликни украиналик хакерлар ўз зиммаларига олган. “Золотая Корона” Россияда, айниқса, чет элга ва чет элдан пул жўнатишни қийинлаштирган санкциялар туфайли оммалашди.
Хакерлар “Золотая Корона” (KoronaPay) пул ўтказмалари тизимига ҳужум қилишди, бу ҳақда телеграмдаги профил чатлари ва ёпиқ форумлардаги маълумотлардан маълум бўлади. Киберхавфсизлик бўйича мутахассислар ўртасидаги манбалар “Коммерсант”га 28 август куни “Золотая Корона” ресурслари ёпиқ форумларда “хактивистлар учун нишонлар қаторида” белгиланганини тасдиқлайди. Улардан бири бундай даъватлар, одатда, тўлов тизими дуч келган ҳолдагидек, оммавий DDoS-ҳужумига олиб келишини айтган.
Рақамли активларни ҳимоя қилиш билан шуғулланувчи ServicePipe экспертлари “Золотая Корона”га ишида узилишларга сабаб бўлган киберҳужум содир этилганини тасдиқлаган. ServicePipe тижорат директори Данила Чежиннинг сўзларига кўра, ҳужум учун жавобгарликни “Украина IT  армияси” ўз зиммасига олган.
2022 йил сентябрь ойида «Мир» тўлов тизими ва унинг оператори Миллий тўлов карталари тизими худди шундай DDoS-ҳужумига учраган эди. Бу “украинапараст фаолларнинг чатлари орқали” мувофиқлаштирилган эди, деб ёзган  “Коммерсант”.
МТС RED киберхавфсизлик хизматлари маркази раҳбари Андрей Дугин DDoS-ҳужумлари иши трансферлар узлуксизлигига асосланган тўлов тизимларига молиявий зарар етказишини айтган. У мижоз тизимнинг ишни тиклашини кутмаслигини ва комиссия тўланадиган тўловни бошқа тизим орқали амалга оширишини тушунтирган.
Марказий банк, “Золотая Корона”, “Юнистрим” ва Contact молиявий трансфер тизимлари маълумотларига кўра, жисмоний шахслар 2022 йилда Россиядан қўшни давлатларга рекорд даражадаги 23 миллиард доллар ўтказган.

Система денежных переводов «Золотая корона» подверглась DDoS-атаке, ответственность за которую, по словам экспертов, взяли на себя украинские хакеры. «Золотая корона» стала особенно востребованной в России из-за санкций, осложнивших отправку денег за рубеж и обратно.
Хакеры атаковали популярную систему денежных переводов «Золотая корона» (KoronaPay), следует из информации в профильных чатах в Telegram и на теневых форумах. Источники среди специалистов по кибербезопасности подтвердили «Коммерсанту», что 28 августа ресурсы «Золотой короны» были отмечены на теневых форумах «в числе целей для хактивистов». Один из них рассказал, что подобные призывы, как правило, приводят к массовой DDoS-атаке, что «и произошло с платежной системой».
Эксперты ServicePipe, занимающейся защитой цифровых активов, подтвердили кибератаку на «Золотую корону», вызвавшую сбои в ее работе. По словам коммерческого директора ServicePipe Данилы Чежина, ответственность за атаку взяла на себя «IT-армия Украины».
В сентябре 2022 года подобной DDoS-атаке подверглась платежная система «Мир» и ее оператор Национальная система платежных карт. Она координировались «через чаты проукраинских активистов», отмечал «Коммерсантъ».
Глава центра сервисов кибербезопасности компании МТС RED Андрей Дугин рассказал изданию, что DDoS-атаки, направленные на прерывание работы атакуемых сервисов, наносят прямой финансовый ущерб платежным системам, весь бизнес которых построен на непрерывности переводов. Он объяснил, что клиент не будет ждать, когда система восстановит работу, и проведет оплату, с которой платится комиссия, через другую систему.
По данным ЦБ и систем финансовых переводов «Золотая корона», «Юнистрим» и Contact, в 2022 году физлица перевели из России в соседние страны рекордные $23 млрд.