Исроил ҳукумати ҳарбий ҳаракатлар  чоғида уч нафар Ўзбекистон фуқароси ҳалок бўлгани, Марказий Осиёнинг ушбу республикасининг яна тўрт нафар фуқароси бедарак йўқолганлар рўйхатида эканлиги ҳақида хабар берди.
Ўзбекистон бу маълумотларга ҳозирча жавоб бергани йўқ. 11 октябр куни Исроил-Фаластин можароси авж олганининг тўртинчи кунида Ўзбекистоннинг Тел-Авивдаги элчихонаси террорчилар томонидан асирга олинган Ўзбекистон фуқаролари ҳақидаги “айрим ОАВда тарқалган” маълумотлар тасдиқланмаганини маълум қилган эди. Аниқлик киритилишича, дипломатик миссия Исроилдаги ватандошларни тезкор рўйхатга олиш ишларини олиб бормоқда.
15 октябр куни Холон технология институтида таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабалар Исроилдан Тошкентга учиб келган. Элчихона эвакуация қилинган талабаларнинг аниқ сонини маълум қилмаган ва келажакда улар хориж университетида онлайн тарзда дарсларга қатнашишларини қўшимча қилган.
Исроил ҳукумати бир нафар Қозоғистон фуқароси бедарак йўқолганини хабар қилган, бироқ Қозоғистон Ташқи ишлар вазирлиги бу маълумотни рад этганди. Департамент матбуот котиби Айбек Смадияровнинг сўзларига кўра, Исроил расмийлари йўл қўйилган хато учун аллақачон узр сўрашган.
Маълумотларга кўра, жами 148 нафар хорижлик ҳалок бўлгани тасдиқланди, яна 143 киши бедарак йўқолган деб ҳисобланмоқда.
7 октябр куни Хамас жангарилари Исроил ҳудудига йирик ракета ҳужуми уюштириб, Ғазо сектори билан чегарадош ҳудудларга бостириб кирди. Тел-Авив оғир артиллерия ва самолётлардан фойдаланган ҳолда жавоб операциясини ўтказди. Шу пайтгача томонлар курашни тўхтатгани йўқ.
15 октябр ҳолатига кўра, можарода исроилликлардан камида 1400 киши ҳалок бўлган ва 3500 киши яраланган. Фаластин Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотларига кўра, бу томонда ҳалок бўлганлар сони 2600 кишидан ошган, Ғазо секторининг ўн мингга яқин аҳолиси жароҳатланган.

Правительство Израиля сообщило, что в результате боевых действий погибли три узбекистанца, еще четыре гражданина этой центральноазиатской республики значатся в списке пропавших без вести.
В Узбекистане пока не отреагировали на эти данные. 11 октября, на четвертый день эскалации израильско-палестинского конфликта, посольство центральноазиатской республики в Тель-Авиве заявляло, что информация о захваченных в плен террористами узбекистанцах, «распространенная в некоторых СМИ», не подтверждается. Уточнялось, что дипмиссия проводит в ускоренном порядке учет соотечественников, находящихся в Израиле.
Известно, что 15 октября из Израиля в Ташкент вылетели узбекистанцы, обучающиеся в Холонском институте технологий. Посольство не сообщило точное количество эвакуированных студентов, добавив, что в дальнейшем они будут посещать занятия иностранного вуза в режиме онлайн.
В инфографике правительства Израиля есть сведения о том, что пропал без вести один гражданин Казахстана. Однако позже в МИДе центральноазиатской республики эту информацию опровергли. По словам представителя ведомства Айбека Смадиярова, израильские власти уже извинились за ошибку, допущенную в их таблице.
В общей сложности подтверждена гибель 148 иностранцев, еще 143 человека считаются пропавшими без вести.
7 октября боевики ХАМАС нанесли массированный ракетный удар по территории Израиля и вторглись в приграничные с сектором Газа районы. Тель-Авив устроил ответную операцию, применив тяжелую артиллерию и авиацию. До сих пор стороны не прекратили боевых действий.
По состоянию на 15 октября, потери Израиля в конфликте составляют по меньшей мере 1400 человек убитыми и 3500 ранеными. Согласно информации Минздрава Палестины, число погибших с этой стороны превысило 2600 человек, ранены около десяти тысяч жителей сектора Газа.