Москвада кўчаларни тозалаш учун фаррошлар етишмаяпти, ваҳоланки баъзи уй-жой компанияларида бу ишни бажарувчиларга  40-50 минг рубль маош таклиф қилишяпти.
Москвада коммунал ишлар учун мигрантлар етарли эмас. Бу ерда асосан ҳовли ва кўчаларни тозалаш учун ишчилар керак.
Москва ҳукумати қошидаги миллатлар масалалари бўйича кенгаш комиссияси раиси Юрий Московскийнинг сўзларига кўра, анъанавий тарзда бу ишларни бажариб келган мигрантлар сони камайган.
Пойтахт вилоятида 30 минг нафар чет эллик ишчи ушбу соҳада тўлиқ штатда иш билан таъминланган, бироқ бу етарли бўлмаяпти. Шундай қилиб, пойтахт бандликка кўмаклашиш маркази маълумотларига кўра, коммунал соҳада 1,6 мингдан ортиқ иш ўринлари тўлдирилмаган, сўнгги ҳафта ичида эса бўш иш ўринлари сони 10 фоизга ошган.
Бугунги кунда Москвадаги фаррошларнинг иш ҳақи 25-30 минг рублни ташкил этади, бироқ айни пайтда бу иш учун 40-50 минг рубль таклиф қилаётган корхоналар ҳам мавжуд.
Москванинг Басманний туманида коммунал хизмат соҳасида ишчилар етишмовчилиги энг юқори – бу ерда 200 нафардан зиёд ишчилар керак. Фаррошлар етишмаслиги бўйича иккинчи ўринда “Тёплый стан” тумани бўлиб, у ерда 60 га яқин бўш иш ўринлари мавжуд.
Учинчи ўринда Ясенево, Обручевский ва Хорошево-Мневники туманлари турибди. Бу ҳудудларда 50 та бўш иш ўрирнларига фаррошлар таклиф этиляпти.

В столичном регионе дефицит дворников, притом что их зарплата в некоторых жилищных компаниях может достигать около 40-50 тыс. рублей.
В Москве не хватает мигрантов для коммунальных работ, в основном нужны люди для уборки дворов и улиц.
По мнению председателя комиссии совета по делам национальностей при правительстве Москвы Юрия Московского, мигрантов, которые традиционно занимаются этой работой, становится меньше.
В столичном регионе на штатных должностях в данной сфере трудоустроены 30 тыс. иностранных рабочих, но этого количества все равно недостаточно.
Так, согласно данным Центра занятости населения столицы, не закрыты более 1,6 тыс. подобных вакансий, причем за последнюю неделю их число увеличилось на 10%.
Сегодня зарплата дворников в Москве составляет 25-30 тыс. руб., но при этом есть предприятия, которые предлагают за работу от 40-50 тыс. рублей.
Больше всего коммунальщиков не хватает Басманному району Москвы – 200 человек. На втором месте по дефициту дворников находится район Теплый Стан, где есть около 60 ставок.