Тошкент халқаро аэропортида божхоначилар қандай ишлайди?
Йўловчилар аэропортнинг учиб кетиш залидан ўтаётганларида божхона ходимларига деярли дуч келишмайди. Аммо бу уларнинг багажлари божхона назоратидан ўтказилмайди, дегани эмас. Шунчаки, бу назоратни йўловчиларнинг ўзлари сезишмайди.
Яқин йилларгача Тошкент халқаро аэропортида учиб келган ёки кетаётган йўловчилар соатлаб қолиб кетишарди: қўлида чиптаси билан аэропортга кирган йўловчи то самолётга чиқиб ўтиргунча бир нечта назорат босқичларидан ўтар, бу уларнинг ҳам вақтини олар, ҳам асабини чарчатарди.
Бугун эса вазият бироз бошқача. Аэропорт ҳар қандай мамлакатнинг дарвозаси ҳисобланади: кимдир кириб келади, кимдир чиқиб кетади. Бу жараёнда хавфсизликни таъминлаш жуда муҳим. Айниқса, йўловчилар тақиқланган товарларни олиб чиқиб кетмаслиги ёки олиб кирмаслигини назорат қилиш божхона ходимларидан алоҳида масъулиятни талаб қилади.
Тошкент халқаро аэропорти орқали кунига қарийб 11,5 минг нафар йўловчи келиб-кетади. 2022 йил давомида аэропортда 29 606 та халқаро авиарейсда 4 164 451 нафар йўловчи ташилган. Албатта, уларнинг ҳар бирини тўхтатиб, багажини бирма-бир кўрикдан ўтказиш имконсиз. Хўш, унда божхоначилар бунча йўловчининг юкини қандай назорат қилади?
Даставвал учиб кетиш ҳақида тўхталсак. Дунёнинг кўплаб аэропортларида йўлга қўйилган масофавий божхона назорати тизими 2022 йилнинг июль ойидан Тошкент халқаро аэропортида ҳам жорий қилинганди. Яъни учиб кетиш залида йўловчилар божхона ходимларини деярли кўришмайди. Бу учиб кетиш олдидан йўловчилар ўтиши керак бўлган бир нечта назорат босқичларининг бир халқаси узилди, дегани.
Учиб кетиш залида божхона ходимларига кўзингиз тушмайди. Бошида йўловчилар ҳам ҳайрон қолишган, уларда божхонадан ўтмаймизми, деган саволлар пайдо бўлган. Дунё амалиётида, энг гавжум халқаро аэропортларда бу тизим кенг қўлланади. Божхонадан ўтаётганини йўловчининг ўзи пайқамайди. Яъни содда қилиб айтганда божхоначисиз божхона назорати ҳисобланади.
2022 йилда илк бор Самарқанд халқаро аэропортида масофавий божхона назорати тизими йўлга қўйилди. Ва бу амалиёт Тошкент халқаро аэропортида, шунингдек, республикадаги қолган халқаро аэропортларда ҳам учиб кетиш йўналишида босқичма-босқич жорий қилинмоқда.
Йўловчининг қўл юки ва багажи текширилмаса, божхонадан назоратдан ўтмаса, қандай қилиб хавфсизлик таъминланади, деган савол туғилади. Аслида йўловчи қўл юки ва багажи билан божхона назорати доирасида ҳаракатланар экан, аслида у божхона назоратидан ўтаётган бўлади. Фақат буни ўзи пайқамайди. Бунинг барчаси ақлли технологиялар ҳисобига амалга оширилади”, — дейди Божхона қўмитаси ахборот хизмати бош инспектори Ҳусан Тангриев.
Учиб келган йўловчилар ва уларнинг багажини назоратдан ўтказиш ҳам олдингидай соатлаб давом этадиган жараён эмас: дунёнинг қайсидир бурчагидан Тошкент халқаро аэропорти томон кўтарилган самолёт ҳавода пайтидаёқ ундаги йўловчилар ва уларнинг юки ҳақидаги тўлиқ маълумотлар электрон тарзда ташкил этилган “Мониторинг маркази”га етиб келади. Ушбу марказда йўловчиларга доир барча маълумотлар улар аэропортга келгунларига қадар таҳлил қилинади. Шу тариқа, хавф гуруҳига мансуб йўловчилар аниқлаб олинади ҳамда текширувдан ўтказилади. Бир рейсдан фақатгина 2-3 фоиз йўловчи мақсадли текширилади.
“Toshkent-AERO” ихтисослашган божхона комплексининг божхона назорати ва расмийлаштиришни ташкил этиш бўлими бошлиғи Акмал Эшоновнинг таъкидлашича, 2022 йил масофавий божхона назорати тизими ишга тушгач, “Мониторинг маркази” ташкил қилинган:
Ҳар бир учиб келаётган ёки учиб кетаётган йўловчилар ҳақидаги маълумот турли авиакомпаниялар томонидан божхона органига тақдим қилинади. Бунда битта рейс бўйича учиб келаётган йўловчиларнинг сони, уларнинг багажлари тўғрисидаги маълумотлар божхона органига рейс учиб келишидан камида 2 соат олдин берилиши керак.
Мазкур маълумотлар “Мониторинг маркази”да таҳлил қилинади. Олдин битта рейсда келган йўловчиларнинг 50-60 фоизи божхона назоратидан ўтказилган бўлса, ҳозирги кунда бу рақам 5-6 фоизни ташкил этади. Яъни хавф тизими томонидан берилган топшириққа мувофиқ йўловчиларнинг маълум бир қисмигина божхона назоратидан ўтказилади”.
Йўловчиларнинг багажлари махсус жойда сканер қурилмаси орқали текширилади. Буни йўловчилар сезмайди ҳам. Фақат сканер жараёнида бирор сумкада тақиқланган буюмлар борлиги шубҳа остига олинса, унга махсус қизил лента боғлаб юборилади. Уларни эса божхона ходимлари багаж эгаси гувоҳлигидан божхона кўригидан ўтказади.
Умуман олганда, яқин тарихда Тошкент халқаро аэропортида йўловчилар соатлаб навбатларда туришган. Бугунги кунда МДҲ давлатларидан учиб келган йўловчилар 25-35 дақиқада, тижорат рейсларида учиб келган йўловчилар эса 40 дақиқадан бир ярим соатгача бўлган вақт оралиғида аэропортни тарк этишмоқда. Бу халқаро авиарейслар ва йўловчилар сони йилдан йилга ортиб бораётган аэропортда амалга оширилаётган ўзгаришлар самарасидир.

Как работают таможенники в международном аэропорту «Ташкент»?
Пассажиры редко сталкиваются с таможенниками при прохождении через зал вылета аэропорта. Но это не значит, что их багаж не пройдет таможенный контроль. Просто сами пассажиры этого контроля не замечают.
До недавнего времени пассажиры, прибывающие или вылетающие в международном аэропорту «Ташкент», застревали часами: пассажир, зашедший в аэропорт с билетом на руках, перед посадкой в ​​самолет должен был пройти несколько этапов контроля, что отнимало и время, и нервы.
Сегодня ситуация немного другая. Аэропорт – это ворота любой страны: кто-то входит, кто-то уходит. Очень важно обеспечить безопасность в этом процессе. В частности, сотрудники таможни несут особую ответственность за то, чтобы пассажиры не вывозили и не ввозили запрещенные товары.
Ежедневно через Ташкентский международный аэропорт прибывает и отправляется около 11, 5 тысяч пассажиров. В течение 2022 года в аэропорту было перевезено 4 164 451 пассажира на 29 606 международных рейсах. Конечно, невозможно остановить каждого из них и проверить их багаж по очереди. Так как же таможенники контролируют багаж такого количества пассажиров?
Сначала поговорим о полетах. Система дистанционного таможенного контроля, внедренная во многих аэропортах мира, с июля 2022 года внедрена и в Международном аэропорту «Ташкент». То есть в зале вылета пассажиры почти не видят таможенников. Это означает, что один из многих контрольно-пропускных пунктов, которые должны пройти пассажиры перед взлетом, был сокращен.
«Вы не увидите таможенников в зале вылета. Поначалу пассажиры тоже были удивлены, у них были вопросы, пройдем ли мы таможню. В мировой практике эта система широко используется в самых загруженных международных аэропортах. Сам пассажир не замечает, что проходит таможню. То есть, проще говоря, это таможенный контроль без таможенника.
В 2022 году в международном аэропорту «Самарканд» впервые запущена система удаленного таможенного контроля. И эта практика постепенно внедряется в Ташкентском международном аэропорту, а также в остальных международных аэропортах республики по направлению вылета.
Если ручная кладь и багаж пассажира не проверяются, если они не проходят таможенный контроль, возникает вопрос, как будет обеспечиваться безопасность. По сути, когда пассажир перемещается через зону таможенного контроля с ручной кладью и багажом, он фактически проходит таможенный контроль. Он просто этого не замечает. Все это делается за счет умных технологий», — говорит Хусан Тангриев, главный инспектор информационной службы Таможенного комитета.
Регистрация пассажиров и их багажа – это не многочасовой процесс, как раньше: самолет, вылетающий из любой точки мира в Ташкентский международный аэропорт, прибывает в «Центр мониторинга», где хранится полная информация о пассажирах и их багаже.
В этом центре вся информация о пассажирах анализируется до их прибытия в аэропорт. Таким образом, выявляются и проверяются пассажиры, относящиеся к группе риска. Целенаправленно проверяют только 2-3 процента пассажиров одного рейса.
Акмал Эшонов, начальник отдела организации таможенного контроля и оформления специализированного таможенного комплекса «Ташкент-АЭРО», сообщил, что после запуска системы дистанционного таможенного контроля в 2022 году был создан «Центр мониторинга».
«Информация о каждом прибывающем или убывающем пассажире подается в таможенный орган различными авиакомпаниями. При этом количество пассажиров, летящих одним рейсом, сведения об их багаже ​​должны быть предоставлены в таможенный орган не менее чем за 2 часа до прибытия рейса.
Эти данные анализируются в «Центре мониторинга». Если раньше таможенный контроль проходили 50-60 процентов пассажиров, прибывающих одним рейсом, то сейчас эта цифра составляет 5-6 процентов. То есть по заданию системы рисков только определенная часть пассажиров будет проходить таможенный контроль.
Багаж пассажиров проверяется сканером в специальном месте. Пассажиры этого даже не замечают. Только в случае подозрения сумки на наличие запрещенных предметов в процессе проверки к ней прикрепляется специальная.красная лента. И их досматривают таможенники с показаниями владельца багажа.
Вообще, в истории ташкентского международного аэропорта до недавнего времени пассажиры часами стояли в очередях. Сегодня пассажиры, вылетающие из стран СНГ, покидают аэропорт за 25-35 минут, а пассажиры, летящие коммерческими рейсами, – от 40 минут до полутора часов. Это результат изменений, проводимых в аэропорту, где с каждым годом увеличивается количество международных рейсов и пассажиров.