Бишкекнинг Первомайский туман суди Украинадаги жанговар ҳаракатларда иштирок этганликда айбланган Қирғизистон фуқаросини 10 йилга озодликдан маҳрум қилди.
Қайд этилишича, 31 ёшли Ат-Баши туманида туғилган фуқаро Қирғизистон Республикаси Жиноят кодексининг 416-моддаси 2-қисми (ёлланма аскарлик) — «Тегишли шахсларнинг рухсатисиз бошқа давлатлар қуролли тўқнашувларида  моддий мукофотлар олиш мақсадида  иштирок этиш» жиноятини содир этганликда айбдор деб топилган.
Тергов маълумотларига кўра, 2022 йил июнь ойида Москвада бўлган айбланувчи Украинадаги урушда қатнашиш учун ўзини ўзи эълон қилган Луганск Халқ Республикаси қуролли кучларига қўшилишга қарор қилган. Июль ойида у Брянка шаҳрига келган ва 180 минг рубль миқдорида маош билан ҳарбий хизматга қабул қилинган. У разведка операцияларида қатнашган, жанговар тайёргарлик курсларини тамомлаган, фронтни миномёт ва ўқ-дорилар билан таъминлаш билан шуғулланган.
2022 йил ноябрь ойида у ҳарбий хизматдан бўшатилган ва аввал Москвага, сўнгра Бишкекка қайтиб келган. Судда айбланувчи ўз айбини тан олмаган.
Эслатиб ўтамиз, Украина ҳудудидаги жанговар ҳаракатларда қатнашган Қирғизистон фуқароси Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси ходимлари томонидан қўлга олингани январь ойида маълум бўлган эди.
Шуни ҳам айтиб ўтиш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ҳам ўзбекистонликларга мурожаат қилиб бошқа давлатларнинг қуролли тўқнашувларида қатнашмасликка чақирган. Мурожаатда Ўзбекистон Республикаси қонунчилигида ҳам бу ҳаракатлар учун жиноий жазо тайинлангани эслатиб ўтилган.

Первомайский районный суд Бишкека приговорил к 10 годам лишения свободы кыргызстанца, обвиненного в участии в боевых действиях в Украине.
Отмечается, что 31-летний уроженец Ат-Башинского района признан виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 2 статьи 416 (наемничество) УК КР — «Участие без разрешения соответствующих органов государственной власти в вооруженных конфликтах других государств с целью получения материального вознаграждения».
По данным следствия, в июне 2022 года осужденный, находившийся на тот момент в Москве, решил вступить в ряды вооруженных сил самопровозглашенной Луганской народной республики для участия в войне в Украине. В июле он прибыл в город Брянка и был зачислен на воинскую службу с ежемесячной оплатой в размере 180 тысяч рублей. Он принимал участие в разведывательных операциях, прошел курсы боевой подготовки, занимался обеспечением минометных установок и боеприпасов на передовой линии фронта.
В ноябре 2022 года был уволен с военной службы, вернулся сначала в Москву, а затем в Бишкек. Сам обвиняемый в суде вину не признал.
Напомним, о задержании сотрудниками ГКНБ гражданина Кыргызстана, принимавшего участие в боевых действиях на территории Украины, стало известно в январе. Он был взят под стражу.
Следует также отметить, что Министерство иностранных дел Республики Узбекистан призвало узбекистанцев не участвовать в вооруженных конфликтах других государств. В обращении было отмечено, что законодательством Республики Узбекистан также предусмотрена уголовная ответственность за данные действия.